gore-tex

gtx 100

V oblasti priedušných a zároveň nepremokavých materiálov spoločnosť Gore je jednoznačným svetovým lídrom. Jej membrána GORE-TEX® je mikroporézny membránový materiál vytvorený zlaminovaním dvoch, prípadne troch vrstiev. 1 cm² mikroporézna membrána obsahuje až 1,4 miliardy mikropórov, ktoré sú 700-krát väčšie ako molekuly vodnej pary, ale 20.000-krát menšie ako kvapka vody. Vďaka tomu cez membránu GORE-TEX voda neprenikne (kvapalná voda má vysoké povrchové napätie) a naopak vodná para, ktorá vzniká pri športových činnostiach ľahko uniká.

gore-tex

Podľa využitia sa vyrába viac druhov GORE-TEX membrán s rôznymi parametrami a kombináciami. Samotná membrána je tenká a voči mechanickej záťaži málo odolná, preto využívajú rôzne formy aplikácie.

Najčastejšie spôsoby:

  • Dvojvrstvový laminát, u ktorého je membrána Gore-tex nalaminovaná k vonkajšiemu (nosnému) materiálu. Obyčajne sa využíva u vrchného oblečenia.
  • Voľné vloženie gore-tex membrány medzi vonkajší a vnútorný materiál bez laminovania. Najčastejšie využitie pri výrobe obuvi.
Späť do obchodu